Μεγάλη γιορτή με 50χιλ. δρομείς στην Αθήνα

• Μεγάλη γιορτή με 50χιλ. δρομείς στην Αθήνα

14/11/2017

Περισσότεροι από 50.000 έτρεξαν φέτος στην μεγαλύτερη ελληνική διοργάνωση, τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας και τερμάτισαν στο Παναθηναικό Στάδιο, την Κυριακή 12 Νοεμβρίου.

Στον Μαραθώνιο, πρώτοι τερμάτισαν ο Kalalei από την Κένυα και η Badane από την Αιθιοπία.
Για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, νικητής ήταν ο Κώστας Γκελαούζος (Παναθηναικός) με τον νικητή των τελευταίων χρόνων Χριστόφορο Μερούση να κάνει μεγάλη προσπάθεια να τερματίσει, τελικά 2ος.  Στις γυναίκες η Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος) ήταν και φέτος η νικήτρια.

Στα 10χλμ νικητές ήταν ο Χρήστος Καλλίας (με ρεκόρ διαδρομής) και η Ελευθερία Πετρουλάκη, που πέρυσι είχαν κερδίσει τα 5χλμ. Εκεί, νικητές φέτος ήταν ο Γιώργος Τάσσης και η κορυφαία Μαραθωνοδρόμος Rose Chelimo (με ρεκόρ διαδρομής)

Αρκετά παιδιά από τον ΑΟΝΑ μετείχαν στις μικρότερες αποστάσεις και βέβαια στον παιδικό αγώνα 1200μ.